Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne

Słońce zapewnia to bezpłatne źródło czystej energii w postaci, obecnie możliwe jest przechwycenie części tej darmowej energii bezpośrednio w celu przekształcenia światła słonecznego w energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Słoneczne systemy fotowoltaiczne przekształcają światło w energię elektryczną. Ich wielkość waha się od kilku centymetrów kwadratowych, na przykład w kalkulatorach i zegarkach, do systemów wielkości setek metrów kwadratowych wykonanych z połączonych modułów, które tworzą całe farmy. Fotony ze światła słonecznego uderzają w panel słoneczny i są absorbowane przez materiały półprzewodnikowe, takie jak krzem. Elektrony naładowane ujemnie są wyrzucane z atomów, umożliwiając im przepływanie przez materiał w celu wytworzenia elektryczności. Ze względu na specjalny skład ogniw słonecznych elektrony mogą poruszać się tylko w jednym kierunku.

Szereg ogniw słonecznych przekształca energię słoneczną w prąd stały, który jest przenoszony przez okablowanie do falownika, który przekształca prąd stały w prąd zmienny.

Słoneczne systemy fotowoltaiczne składają się z modułów, każdy zwykle o wymiarach około 1m x 1,6m. Systemy fotowoltaiczne można zaprojektować tak, aby pasowały do praktycznie każdego rozmiaru i kształtu dachu lub można było je montować na ramach na poziomie gruntu. Najczęściej montowane są jednak na dachach budynków pod różnym kontem w zależności od dachu. Idealna instalacja modułów fotowoltaicznych jest skierowana na południe pod kątem nachylenia od 30° do 40° od poziomu. Daje to najlepszą ogólną wydajność, dzięki temu będziemy mogli pozyskać największą ilość energii elektrycznej. Dlatego coraz bardziej popularne są instalacje fotowoltaiczne Mrągowo jest także jednym z miast, gdzie na dachach coraz częściej możemy zobaczyć panele. Obecnie można także złożyć wniosek o dofinansowanie, dzięki czemu dostaniemy zwrot za cześć instalacji, obecnie można liczyć na zwrot kwoty 5000 złotych.