Czy panele fotowoltaiczne są wydajne przez cały rok?

Chociaż wydajność paneli słonecznych jest najwyższa w słoneczne dni, nie potrzebują one do działania bezpośredniego światła słonecznego.

Panele fotowoltaiczne mogą również wytwarzać znaczne ilości energii elektrycznej w pochmurne dni oraz w okresie zimowym, które można wykorzystać w domu lub firmie. W rzeczywistości panele słoneczne są bardziej przystosowane do niższych temperatur. Panele słoneczne mogą się przegrzewać w gorących krajach, co zmniejsza ich wydajność. Dlatego pogoda w Europie jest idealna do wydajnej pracy paneli słonecznych przez cały rok.

Czy panele fotowoltaiczne są wydajne przez cały rok?

Czy instalacje fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego działają również w zimie?

Niewiele osób wie, że panele słoneczne są bardzo skuteczne nawet w śnieżnym klimacie. Biały kolor śniegu w rzeczywistości dodatkowo odbija światło słoneczne, dlatego można wyprodukować jeszcze więcej energii elektrycznej. Oczywiście, aby system fotowoltaiczny działał prawidłowo, najpierw należy usunąć śnieg z paneli słonecznych. Jeśli twoje panele słoneczne są czymś pokryte lub zanieczyszczone, zdecydowanie zmniejszy to ich wydajność.

Typowy komercyjny moduł słoneczny ma współczynnik sprawności 15-20 procent. Jednym z ważnych wyzwań przemysłu fotowoltaicznego jest poprawa wydajności modułów słonecznych przy jednoczesnym obniżeniu kosztu na ogniwo. Oczywiście istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na wydajność paneli słonecznych, od rodzaju panelu słonecznego po ustawienie pod odpowiednim kątem i sezonowość. Istnieje powszechne błędne przekonanie, że panele słoneczne nie działają zimą. Panele słoneczne mogą być skuteczne nawet zimą, jeśli odpowiednio je przygotujesz i konserwujesz. Chociaż w zimie jest mniej godzin nasłonecznienia, nadal można korzystać z energii wytwarzanej przez instalację paneli fotowoltaicznych.

Z pewnością wiele osób będzie zaskoczonych, że instalacje fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego wytwarzają wystarczającą ilość energii, aby zasilić od 30 do ponad 50 procent zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię w okresie zimowym.