Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa niż u osoby dorosłej

Skóra niemowlęcia różni się od skóry osoby dorosłej składem, wyglądem i funkcją.

Dlatego codzienna pielęgnacja skóry maluszka musi uwzględniać te różnice. Skóra dziecka ma taką samą liczbę warstw jak skóra dorosłego, ale każda warstwa jest znacznie cieńsza. W rezultacie naskórek dziecka jest znacznie delikatniejszy, mniej wytrzymały i bardziej wrażliwy na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, alergeny. Ponadto skład komórkowy warstwy zewnętrznej, zwanej również warstwą rogową naskórka, jest mniej gęsty niż u dorosłych, a gruczoły potowe i łojowe są mniej aktywne.

Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa niż u osoby dorosłej

Jak dbać o skórę dziecka każdego dnia

Z tych wszystkich powodów skóra małego dziecka jest szczególnie podatna na kontakt z cząsteczkami chemicznymi, fizycznymi i mikrobiologicznymi. Oznacza to, że niemowlęta nie są w stanie uchronić się przed codziennymi zagrożeniami dla zachowania zdrowej skóry, z którymi mamy do czynienia. Promienie ultrafioletowe są szczególnie niebezpieczne, ponieważ dzieci zwykle mają jaśniejszą skórę, co jest spowodowane niższą produkcją melanocytów. Melanocyty to komórki wydzielające melaninę, która nadaje skórze ciemniejszy koloryt. Melanina działa jak naturalna osłona przed promieniowaniem UVA i UVB.

Dlatego przed każdym wyjściem z domu, niezależnie od pory roku, trzeba dziecku nałożyć krem z wysokim filtrem, najlepiej 50 lub więcej. Również podczas codziennego mycia trzeba uważnie wybierać kosmetyki oraz ich skład. Najlepsze będą bez sztucznych dodatków, barwników, substancji zapachowych, parabenów, składników które mogą podrażniać delikatną skórę malucha i powodować wysypki, zaczerwienienie i alergie.

Ofertę dermokosmetyków dla niemowląt i małych dzieci znajdziesz na stronie https://novaclear.eu/dla-dzieci/. Aby skóra dziecka była idealnie czysta, wystarczy kilka podstawowych rzeczy. Najważniejsze, żeby nie używać produktu, który może podrażniać skórę dziecka. Kremowe mydło lub żel pod prysznic oraz łagodny szampon to właśnie to, czego potrzebujesz. Skóra niemowlęcia łatwo wysycha, zarówno w ciepłe letnie dni i mroźne zimowe warunki, jak i w ogrzewanych domach. Codziennie nakładaj krem nawilżający do skóry wrażliwej z linii dermokosmetyków.