Czym powinna charakteryzować się laweta samochodowa?

Lawety samochodowe, które umożliwiają transport pojazdów, mogą różnić się pod wieloma względami, warto zwrócić uwagę na maksymalną ładowność, wymiary.

Dzięki temu wybierzemy lawetę, która będzie odpowiednia do przetransportowania naszego pojazdu. Lawety posiadają najczęściej specjalnie osprzęt, który pozwala na łatwe umieszczenie pojazdu na lawecie, zabezpieczenie jej. Możemy wykorzystać także autolawety, czyli pojazdy posiadające specjalne platformy do przewożenia aut.

Czym powinna charakteryzować się laweta samochodowa?

Rodzaje lawet samochodowych

Najczęściej spotyka się lawety typu garbus, są do lawety, które posiadają koła pod podłogą, ułatwia to załadunek oraz ogranicza maksymalną szerokość lawety. Dostępne są modele jedno lub też dwuosiowe, możliwe jest także wykorzystanie lawety podwójnej, która umożliwi przewóz dwóch pojazdów. Na długich trasach często wykorzystywane są lawety niskopodwoziowe, które posiadają opony o niższym profilu, dzięki czemu można zmniejszyć opór powietrza, obniżyć środek ciężkości, dzięki czemu transport jest stabilniejszy oraz nieco tańszy. Możemy spotkać także lawety z kołami umieszczonymi z boku, dzięki temu maksymalnie obniżamy wysokość transportowanego pojazdu. Możemy wybrać także przyczepy uniwersalne, różnego rodzaju lawety do przewozu motocykli, sprzętu rolniczego.

Laweta z pewnością powinna być wyposażona w wyciągarkę, może być to model ręczny lub też elektryczny. Warto zwrócić uwagę na udźwig oraz jakość wciągarki, zwłaszcza jeżeli chcemy przetransportować cięższy pojazd. Standardowym wyposażeniem lawety są także podjazdy. Obecnie najczęściej stosuje się podjazdy aluminiowe, które charakteryzują się mniejszą wagą, są łatwiejsze w montażu. Dzięki temu lawetę może obsługiwać jedna osoba, wykorzystanie wciągarki z pewnością ułatwi umieszczenie pojazdu na lawecie. Kolejnym krokiem jest oczywiście zabezpieczenie, w tym przypadku stosuje się pasy, możemy umieścić je w kilku punktach, przyczepić je do kół oraz stabilnie do lawety.

W przypadku nagłej awarii pojazdu możemy skontaktować się z pomocą drogową, wówczas może zostać dostarczona nam odpowiednia laweta samochodowa Białystok jak również wiele miast w naszym kraju oferuje tego typu usługi, możemy zatem liczyć na fachową pomoc w razie nagłej awarii na drodze.