W jaki sposób leczy się objawy palucha sztywnego

Pierwszym objawem palucha sztywnego jest ból w stawie, gdy jesteś aktywny, szczególnie podczas odpychania palców u stóp do góry podczas chodzenia.

Może również pojawić się obrzęk wokół stawu lub guz albo ostroga, który rozwija się na górze stopy oraz sztywność palca dużego i niemożność zgięcia go w górę lub w dół. W początkowej fazie dolegliwości te leczy się przy pomocy metod nieoperacyjnych. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Zastosowanie okładów z lodu lub kąpieli naprzemiennych zimnych i ciepłych mogą również pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i opanowaniu objawów bólowych przez krótki czas. Ale nie wystarczą, aby powstrzymać postęp choroby. Noszenie butów z szerokim noskiem zmniejszy nacisk na palec u nogi i prawdopodobnie będziesz musiał zrezygnować z noszenia wysokich obcasów. Twój lekarz może zalecić, abyś nosił but ortopedyczny ze sztywną podeszwą i ewentualnie nawet stalową cholewkę lub metalową klamrę w podeszwie. Ten rodzaj buta wspiera stopę podczas chodzenia i zmniejsza stopień zgięcia dużego palca. Jeśli stan stawów palca jest zaawansowany i nie pomagają inne metody, konieczna może być operacja chirurgiczna, a decyzja jest podejmowana przez lekarza po dokładnym badaniu stawu. Operacja mało inwazyjna jest zwykle zalecana, gdy uszkodzenie kości jest łagodne lub umiarkowane.

Polega ona na usunięciu ostrogi kostnej, a także części kości stopy, aby palec miał więcej miejsca na zgięcie. Nacięcie wykonuje się na górze stopy.

Palec u nogi i miejsce operacji mogą pozostać spuchnięte przez kilka miesięcy po zabiegu i będziesz musiał nosić but ortopedyczny z podeszwą sztywną przez co najmniej dwa tygodnie aby nie obciążać stopy, ale większość pacjentów odczuwa długoterminową ulgę. Często zaleca się łączenie kości, gdy paluch sztywny i uszkodzenie chrząstki są poważne. Uszkodzoną chrząstkę usuwa się, a druty, śruby lub płytkę stosuje się do zamocowania stawu w stałym położeniu. Stopniowo kości rosną razem. Ten rodzaj operacji oznacza, że w ogóle nie będziesz w stanie zgiąć palca, jest to jednak najbardziej niezawodny sposób na zmniejszenie bólu w ciężkich przypadkach palucha sztywnego. Przez pierwsze sześć tygodni po operacji będziesz musiał nosić gips, a następnie używać kul przez kolejne kilka tygodni.