Jakie narzędzia potrzebne są do układania płytek?

Obecnie wiele osób decyduje się na wykonanie remontu mieszkania czy domu własnymi silami, rosnące ceny usług i problemy z zarezerwowaniem wolnych terminów ekip budowlanych powoduje że wiele osób układa płytki samemu.

Obecnie mamy duży wybór klejów, które po zmieszaniu z woda są gotowe do użycia, zatem nie musimy być już ekspertami, aby ułożyć płytki. W czasie remontu łazienka musi zostać odnowiona, podłoga w kuchni ma pęknięcia i odprysk. Oczywiście płytki muszą być dopasowane pod względem rozmiaru. Czasem musimy je trochę zmniejszyć, może nawet przeciąć je na półokrągło iw pewnym momencie wyciąć koło lub kwadrat. Wielu majsterkowiczów uważa to za trudne zadanie. Cięcie płytek nie jest takie trudne przy użyciu odpowiednich narzędzi i odrobiny umiejętności. Istnieje wiele narzędzi, których można używać do cięcia płytek. Zasadniczo są to urządzenia do cięcia ręcznego oraz urządzenia elektryczne z tarczą tnącą. Jeżeli mamy do ułożenia małą powierzchnię raczej wybierzemy narzędzie ręczne. Narzędzie, którego możesz użyć, zależy od tego, co dokładnie ma być wycięte. Jakie narzędzia potrzebne są do układania płytek?

Jeśli płytka jest podzielona, można to zrobić za pomocą przecinarki do płytek.

Jeśli musisz odciąć bardzo małe fragmenty, staje się to trochę bardziej skomplikowane z przecinarką do płytek, a płytka może szybko pęknąć w niekontrolowany sposób. Wówczas może być potrzebna przycinarka z tarczą tnącą, jednak kiedy nabierzemy wprawy będziemy mogli przyciąć każdą płytkę za pomocą ręcznych narzędzi. Ważna jest oczywiście także technika łamania płytek. Należy to robić na prostych krawędziach, aby płytka pękała dokładnie wzdłuż nacięcia, czy w miejscu w którym chcemy. Jeśli twoje urządzenie nie ma wbudowanego łamacza, zdejmij płytkę z noża i umieść ją na gładkiej, czystej powierzchni, która również musi mieć dobrze zaostrzoną krawędź. Dobrze sprawdza się tutaj stół wykonany z metalu lub twardego drewna. Połóż płytkę, którą chcesz użyć, na blacie i umieść linię na krawędzi. Teraz jedną ręką dociśnij płytkę do blatu i umieść szczypce do łamania płytek po stronie, która ma zostać odcięta. Mocno chwytając szczypce i dociskając je, aż płytka pęknie. Kiedy szukamy sprzętu do cięcia dobrze sprawdzi się maszynka Sigma, która charakteryzuje się dużą dokładnością.

Posted in Dom