Jak skutecznie pozbyć się chrapania?

Około połowa wszystkich ludzi na całym świecie chrapie w pewnym momencie swojego życia, a większość z nich to mężczyźni.

W rzeczywistości ponad 40 procent wszystkich dorosłych mężczyzn chrapie regularnie. Zagrożenia zdrowotne związane z chrapaniem obejmują bezdech senny, przerwy w oddychaniu, częste wybudzanie, lekki sen, wysokie ciśnienie krwi, nadwyrężenie serca i ogólnie złą jakość snu. Typowe objawy obejmują senność w ciągu dnia, bóle głowy i wahania nastroju. Wszystko to może mieć wiele różnych przyczyn i może być bardzo trudne do odniesienia się do chrapania bez pomocy lekarza. Rozpoznanie problemu z chrapaniem to pierwszy krok. Jeśli nie dzielisz domu z kimś, kto może cię poinformować o chrapaniu, są niewielkie szanse, że kiedykolwiek się dowiesz, że w ogóle chrapiesz. Większość osób, które chrapią w ogóle o tym nie wie, chyba że hałas lub bezdech senny sprawią, że się przebudzą. Następnym krokiem jest podjęcie działań, aby upewnić się, że chrapanie nie będzie miało długoterminowego wpływu na jakość snu i ogólny stan zdrowia. Kluczowe znaczenie ma znalezienie sposobu na zapobieganie chrapaniu, taki jak spanie na boku, leczenie infekcji dróg oddechowych, plastry rozszerzające nos, poduszki czy leki na chrapanie. Chrapanie jest bardziej prawdopodobne, jeśli śpisz na plecach. Spanie na plecach powoduje, że język i podniebienie miękkie zapadają się do tylnej części ust. Zamiast tego spróbuj spać na boku. Również opieranie głowy i szyi nieco wyżej na dodatkowej poduszce może być pomocne. Również okresy występowania alergii mogą powodować nasilenie chrapania w nocy.

Możesz w takiej sytuacji wypróbować tabletki na chrapanie, które obkurczą śluzówki nosa, zapewniając swobodniejszy przepływ powietrza podczas oddychania.

Jeśli nie wiesz, jakie sposoby na chrapanie będą dla ciebie odpowiednie, wpisz w wyszukiwarkę internetową leki na chrapanie ranking, a z pewnością znajdziesz coś, co zadziała. Palenie i alkohol mogą prowadzić do zwiększonego rozluźnienia mięśni, co z kolei powoduje chrapanie. Jeśli nie możesz przestać, spróbuj ograniczyć używki przez pewien czas i unikaj alkoholu tuż przed snem.