Dobra karma to podstawa!

Dieta dla kota. Żywienie jest niezwykle ważną kwestią, której żaden właściciel nie powinien lekceważyć. Którą z wielu karm wybrać, żeby nasz mruczek był zdrowy i czuł się komfortowo? Na co zwracać więc szczególną uwagę?

 

Natura
Pamiętajmy, że kot jest drapieżnikiem. W związku z tym powinien on spożywać przede wszystkim mięso z warzywno-owocową domieszką. Zrezygnować należy natomiast z podawania czworonogowi zbóż, z trawieniem których koci układ pokarmowy sobie po prostu nie radzi. Rezultat? Poważne stany chorobowe i alergie. Niestety w wielu tańszych karmach dla kota możemy znaleźć dużo ilości zbożowych dodatków. Jeżeli zależy nam na zdrowiu i życiu naszego kociaka to unikajmy ich jak ognia.

Co więc wybrać? Wielu zwolenników ma dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food), będąca pokarmem różnicowanym, surowym i odpowiednim biologicznie pokarmem. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo duże zbliżenie do tego, czym kot żywił się zanim trafił pod strzechy naszych domów. Pewne trudności może jednak powodować przygotowanie tego typu dania. Jeżeli więc nie czujemy się na siłach…

Karma
…warto postawić na dobrą karmę mokrą, która cechować się będzie bezzbożowością i wilgotnością na poziomie 80%. Nie zapominajmy też o zawartości mięsa w przedziale 70-80%. Uzupełnienie stanowić mogą karmy filetowe bądź własnoręcznie przygotowany kurczak bądź ryba.

Co ciekawe, karma dla kota sucha nie powinna być fundamentem diety żadnego mruczka. Dlaczego? W dużych ilościach szkodzi ona bowiem nerkom. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby pełni ona rolę dodatku. Jednak i w tym wypadku uważać trzeba na jej skład. Brak zboża i wysoka zawartość mięsa to absolutna podstawa.

W obliczu problemów z układem moczowym – ich ryzyko jest szczególnie duże po przeprowadzeniu zabiegu sterylizacji\kastracji – należy podawać karmę specjalistyczną. Odpowiednie jej rodzaje pomogą również z alergią czy otyłością.

Karma dla kota i co jeszcze? Od czasu do czasu warto karmić pupila wątróbką, gotowanym mięsem (oczywiście bez przypraw!) bądź jajkiem i nabiałem. W porządku będzie też gotowana/spażona ryba. Powstrzymajmy się natomiast od serwowania wieprzowiny, surowego białka i nabiałem. W porządku będzie też gotowana/spażona ryba. Powstrzymajmy się natomiast od serwowania wieprzowiny, surowego białka i mleka.