Skąd się biorą burze z piorunami

Widoczne błyskawice i grzmoty mogą wystąpić nie tylko podczas burz deszczowych, ulewnych, ale również podczas burzy wraz z gradem lub silnymi wiatrami, a nawet podczas śnieżyc.

Burze powstają, gdy ciepło w niższych warstwach atmosfery wypycha duże ilości ciepłego powietrza i wilgoci do chłodniejszej, górnej atmosfery. Ciepłe powietrze skrapla się i tworzy niestabilną chmurę burzową. Kiedy opady spadają z tej chmury, tworzy prąd zstępujący powietrza, który rozchodzi się po ziemi w postaci porywistych wiatrów.

Skąd się biorą burze z piorunami

Obserwując mapę burzową dowiesz się, czy w okolicy znajduje się burza

Błyskawica powstaje, gdy cząsteczki lodu w chmurze burzowej zderzają się ze sobą i wytwarzają ładunek elektryczny w dużych ilościach. Odgłos grzmotu jest następstwem tej błyskawicy. Kiedy uderzy piorun, atmosfera gwałtownie rozszerza się wokół elektryczności, co może powodować niskie dudnienie i huk grzmotu, a następnie ponownie się rozbija, powodując głośne trzaski grzmotu. Oczywiście należy pamiętać, aby zachować bezpieczeństwo podczas burzy z piorunami, ponieważ uderzenie pioruna i porażenie prądem jest realne.

Nawet w najpiękniejszy dzień może nadejść burza i uderzyć piorun. Może to być spowodowane upałem, gwałtowną zmianą pogody, nadchodzącą burzą lub pozostałościami burzy, która się rozchodzi. Jedyną niezawodną zapowiedzią uderzenia piorunu jest błyskawica i słyszenie grzmotu. Nie da się dokładnie przewidzieć pojawienia się burzy w konkretnym miejscu, warto zatem korzystać z map burzowych, które znajdziemy online. Ich dane są stale aktualizowane w oparcie o odczyty radarów pogodowych, są więc dość dokładnie i pokazują w czasie rzeczywistym, gdzie tworzą się chmury burzowe.

Mapy burzowe mogą również być przydatne dla osób, które planują wycieczki czy aktywności w terenie, na akwenach wodnych. Jedną z takich przydatnych map znajdziemy na stronie https://mapaburzowa.com/mapa-burz/, na bieżąco możemy śledzić sytuację pogodową w okolicy. Mamy wtedy pewność, że jesteśmy bezpieczni lub określimy odpowiedni moment, kiedy trzeba będzie poszukać schronienia przed burzą.