Uszczelki z Vitonu do zastosowania w warunkach niebezpiecznych

W wielu różnych maszynach i urządzeniach potrzebne są uszczelki, które będą zapobiegały wyciekom różnego rodzaju olejów i płynów.

Oczywiście dodatkowo powinny one chronić wnętrze maszyny przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. W tym przypadku warto zwrócić uwagę iż będą posiadały one różnego rodzaju profile, dostosowane do wielkości urządzenia, także do budowy poszczególnych elementów, które mają zostać ze sobą połączone. W niektórych przypadkach potrzebne są oczywiście bardzo wytrzymałe uszczelki, które będą odporne na wysokie temperatury, dodatkowo trzeba także zwrócić uwagę na wysokie ciśnienie. Obecnie stosuje się różnego rodzaju stopy, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, dzięki temu mogą być stosowane także w przemyśle chemicznym, mogą działać na nie różnego rodzaju kwasy czy też zasady. Oczywiście uszczelka powinna być bardzo wytrzymała oraz żywotna, często musi wytrzymać w maszynie przez wiele lat. Uszczelki z Vitonu do zastosowania w warunkach niebezpiecznych

Wybór właściwego uszczelnienia dla danego urządzenia jest oczywiście niezwykle istotny, będzie miało to znaczenie dla prawidłowego działania maszyny, ale także bezpieczeństwa pracowników.

W przypadku kiedy uszczelka zawiedzie, możemy mieć do czynienia z dość poważną awarią, kiedy nie będziemy mogli korzystać z maszyny do wykonania odpowiednich naprawa. W tym przypadku warto zastosować rozwiązania typu Viton, jest to uszczelka wysokiej jakości, która jest odporna na wiele czynników mechanicznych, różnego rodzaju substancji chemicznych, jak również działania temperatur i ciśnienia. W związku z tym nadaje się bardzo dobrze do wykorzystania w przypadku maszyn i urządzeń, które wykorzystuje hydraulika siłowa, gdzie mogą występować wysokie ciśnienia oleju. W tym przypadku maszyna nie może zawieść, uszkodzenie uszczelek może wyeliminować daną maszynę z pracy. Uszczelki typu viton wykorzystują kauczuk fluorowy, materiał ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością, w przypadku zmian ciepła zmiany odporności materiału są bardzo niskie. Jest to oczywiście materiał niepalny, nadaje się do wykorzystania w procesach chemicznych, będzie on odporny przykładowo na rozpuszczalnik czy też płyn hamulcowy, zatem możliwości zastosowania Vitonu są bardzo szerokie.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelnień technicznych https://kedarix.com