Co oznacza pojemność akumulatora litowo-jonowego?

Baterie jaki znajdują się w naszych telefonach można ładować, w odróżnieniu od jednorazowych baterii jakie znajdziemy w pilocie do telewizora.

Dzięki temu jedna bateria, może działać przez lata. Większość akumulatorów zawiera katodę, anodę i elektrolit. Kluczową różnica między różnymi typami akumulatorów jest skład chemiczny katody, anody i elektrolitów. Oznacza to także różne rodzaje reakcji chemicznych wytwarzających energię. Producenci smartfonów, tacy jak Apple i Samsung, często używają baterii z litowo-jonowej. Wynika to z faktu, że lit jest jednym z najlżejszych metali i ma duży potencjał elektrochemiczny. Ze względu na swoją wagę ma również największą gęstość energii. Podczas gdy akumulatory litowe nie sprawdzają się zbyt dobrze z powodu problemów ze stabilnością, akumulatory litowo-jonowe są znacznie bezpieczniejsze i bardziej stabilne. Pojemność baterii reprezentuje ilość energii, którą może pomieścić bateria. Z technicznego punktu widzenia jest to ilość jonów litu znajdujących się w anodzie i katodzie. Częstym sposobem pomiaru pojemności baterii jest mAH. Oznacza mili amperogodzinę i mierzy szybkość przepływu elektronów przez przewodnik elektryczny. Innymi słowy, mierzy ilość energii, jaką może pomieścić bateria telefonu.

Przykładowo tani power bank będzie posiadał pojemność około 3000-5000 mAH, podczas gdy lepszy model 20 000 mAH.

Baterie w naszych telefonach często posiadają pojemność 3000 mAH, można zatem łatwo policzyć jaki power bank będzie nam potrzebny w czasie wakacji. Warto zwrócić uwagę na baterie Panasonic, są szeroko wykorzystane wszędzie tam gdzie liczy się niezawodność, przykładowo w systemach monitoringu, czy w szapitach. Może bowiem zdarzyć się sytuacja, kiedy dostawa prądu z sieci energetycznej zostanie przerwana. W szpitalu pracuje wiele urządzeń które służą do podtrzymywania życia, w związku z tym ich praca nie może zostać przerwana nawet na chwilę. Z pewnością w tym przypadku konieczny będzie system zapasowego źródła zasilania.