Jazda po alkoholu – wykroczenie czy przestępstwo?

Kary za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu są dla wielu kierowców jak wyrok, bo zawsze wiążą się z zakazem prowadzenia pojazdów. Warto jednak wiedzieć, że wszystko zależy od tego, czy kierujący jest jedynie w stanie po spożyciu alkoholu, czy też jest w stanie nietrzeźwości, bo są to dwie różne kwestie.

Przeczytaj także artykuł o zatrzymaniu prawa jazdy jednej kategorii na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/zatrzymanie-prawa-jazdy-jednej-kategorii/

Stan po spożyciu alkoholu a nietrzeźwość

Każdy popełnia błędy, jednak konsekwencje ich najdotkliwiej odbijają się na kierowcach, którzy mimo wcześniejszego spożycia alkoholu zdecydowali się wsiąść za kółko. Jeśli podczas kontroli alkomat pokaże wartości między 0,2 a 0,5 promila, kierowca popełnił jedynie wykroczenie i traktowane jest to jako stan po spożyciu alkoholu, czyli kara nie będzie aż taka surowa. Za taki czyn grozi:
– zatrzymanie prawa jazdy od 6 miesięcy do trzech lat
– kara finansowa
– w niektórych przypadkach ograniczenie wolności
Popełniając wykroczenie, kierowca może złożyć wniosek do sadu o anulowanie zakazu. Jeśli będą ku temu przesłanki, prawo jazdy może zostać zwrócone.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli podczas badania urządzenie wskaże wartości powyżej 0,5 promila. Wtedy jest to już przestępstwo, za które grozi:
– kara grzywny nawet do 5000zł
– zabranie prawa jazdy na okres lat 15
– pozbawienie wolności, w zależności od okoliczności nawet na 12 lat

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, kierowcy mogą wnioskować o szybszy zwrot zatrzymanych uprawnień. Popełniając przestępstwo, ponowne zdawanie egzaminu nie jest konieczne, jeśli prawo jazdy zostało zatrzymane krócej niż rok. W przypadku przestępstwa egzamin będzie konieczny tak samo, jak wykonanie dodatkowych psychotestów. Kierowca sam musi ponieść koszty związane z tym. Osoby, którym sąd wymierzył dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, mogą również ubiegać się o możliwość ponownego przystąpienia do egzaminu, pod warunkiem, że od orzeczenia kary minęło 10 lat. Znajdując się w takich sytuacjach, warto skorzystać z pomocy dobrego adwokata, który pomoże przejść przez gąszcz przepisów.