Jakie materiały dodatkowe przydadzą się podczas nauki do matury?

Rok szkolny się rozpoczął i prawdopodobnie więcej niż jeden uczeń ostatniego roku szkoły średniej myśli o zbliżających się egzaminach maturalnych.

Oczywiście do matury uczniowie powinni przygotowywać przez cały okres edukacji szkolnej, ale jak wiadomo, ostatnie miesiące poprzedzające egzaminy końcowe są najtrudniejsze. Kilka miesięcy przed egzaminami końcowymi zazwyczaj nie ma już czasu na czytanie tekstów źródłowych. Dlatego najlepiej sięgnąć po podręczniki zawierające wiadomości w pigułce, na przykład repetytorium maturalne. Stanowią doskonałe uzupełnienie informacji zebranych w szkolnych notatkach i zeszytach. Taki zbiór treści jest znacznie łatwiejszy do zapamiętania i zrozumienia. Dobre repetytorium powinno zawierać dyskusje na kluczowe tematy i zadania związane z ukończeniem szkoły średniej wraz z odpowiedziami. Wybierając podręcznik, zwróć szczególną uwagę na to, czy uwzględnia on wszystkie wymagania podstawy programowej. Równie ważne jest, aby zadania umieszczone w repetytorium były przygotowywane na podstawie przykładów zadań opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Podczas przygotowywania się do matury warto również rozwiązywać arkusze maturalne tak często, jak to możliwe. Jest to jedyny sposób na uniknięcie błędów podczas egzaminu. Należy pamiętać, że podczas egzaminów końcowych jest mało czasu na wypełnienie arkusza. Nie ma czasu, żeby zbyt długo zastanawiać się nad zadaniami. Pamiętaj, że trening czyni mistrza. Strona internetowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zawiera arkusze z poprzednich lat, które można pobrać i wykorzystać do nauki. Niestety jest ich stosunkowo niewiele. Na szczęście arkusze są dostępne również w księgarniach, więc można je bez problemu zakupić. Można zakupić również książki z serii Teraz Matura. Tablice i wzory są niezbędne podczas przygotowań do egzaminu z matematyki, biologii, chemii czy fizyki. Materiały tego typu powinny zapewniać szybki dostęp do najważniejszych formuł i zagadnień. Aby korzystać z nich efektywnie, wystarczy ich często używać podczas przygotowań do egzaminu maturalnego.