Dzięki panelom słonecznym oszczędzimy na rachunkach za energię

Panele słoneczne nie potrzebują do działania bezpośredniego światła słonecznego.

Nawet jeśli maksymalną wydajność osiąga się tylko w sytuacji, gdy świeci słońce, energia elektryczna jest nadal wytwarzana w pochmurne dni i zimą. Z drugiej strony, w nocy nie można produkować energii elektrycznej, ale system magazynowania pobranej w dzień energii w baterii może rozwiązać ten problem. Nadal należy wziąć pod uwagę, że panele słoneczne wytwarzają darmową energię elektryczną w ciągu dnia, czyli wtedy, gdy jest ona droższa, a zatem bardziej wartościowa. Panele fotowoltaiczne nie posiadają ruchomych części, dlatego nie potrzebują zabiegów konserwacyjnych. To znacznie obniża koszty ich użytkowania i nie przysparza problemów użytkownikom w przyszłości. Dodatkowo panele są objęte długoletnią gwarancją, zazwyczaj na 25 lat, a nawet dłużej. Przed zainstalowaniem paneli słonecznych należy wziąć pod uwagę kształt i nachylenie dachu oraz lokalizację samego domu. Aby uzyskać najlepszą wydajność roczną, dach powinien być skierowany na południe pod kątem około 30 stopni. Dzięki panelom słonecznym oszczędzimy na rachunkach za energię

Nie są to jednak surowe wymagania, ponieważ panele słoneczne działają również w innych ustawieniach, o ile instalacja jest wolna od cienia między godziną 10 a 16.

Ważne jest, aby trzymać panele z dala od krzewów i drzew z dwóch powodów, ponieważ mogą one zacieniać instalację, a gałęzie i liście mogą porysować powierzchnię, obniżając z czasem ich wydajność. Nadmierna ekspozycja na wiatr i deszcz może również obniżyć wydajność w dłuższej perspektywie, dlatego przy ocenie umiejscowienia należy wziąć pod uwagę osłonę przed bezpośrednim silnym wiatrem, aby fotowoltaika Konin sprawdziła się jak najlepiej. Jednak, jak wspomniano wcześniej, panele słoneczne są objęte 25-letnią gwarancją, która gwarantuje, że wydajność nie powinna być niższa niż 80 procent w tym okresie. Ponadto, co zaskakujące, panele słoneczne nie działają lepiej w cieplejszym klimacie. Dzieje się tak, ponieważ ogniwa słoneczne wykorzystują światło słoneczne, a nie ciepło, a ich wydajność spada z powodu zbyt wysokich temperatur.