Jak dbać o stały aparat ortodontyczny?

Postawiłeś na zmianę swojego uśmiechu i zdecydowałeś się na założenie aparatu ortodontycznego? To doskonała decyzja! Dowiedz się w jaki sposób dbać o swój nowy nabytek.

Pierwsze dni z aparatem mogą być dość uciążliwe. Wiąże się to z częstymi podrażnieniami śluzówki w jamie ustnej. Dobra wiadomość jest taka, że organizm szybko przystosowuje się do nowej sytuacji. Adaptacja aparatu może nastąpić nawet w ciągu kilku dni. Aby uśmierzyć dolegliwości można korzystać ze specjalnych maści albo płukanek. Dobry ortodonta Wrocław korzysta z najlepszych materiałów przy zakładaniu stałego aparatu. Daje to pewność, że ryzyko wystąpienia powikłań spada niemal do zera.

Jak czyścić zęby oraz aparat?

Po założeniu aparatu bardzo istotna jest higiena jamy ustnej. Zęby należy dokładnie szczotkować po każdym posiłku. W aptekach można kupić specjalne, wąskie szczoteczki, które zostały zrobione z myślą o osobach, które noszą stałe aparaty dentystyczne. Istotne jest również to, aby korzystać ze specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, które umożliwią zachowanie lepszej higieny.

Uczęszczaj na wizyty kontrolne

Stomatologia estetyczna Wrocław nie wiąże się jedynie z pojedynczą wizytą u dentysty. Od założenia stałego aparatu specjalistę trzeba odwiedzać co kilka tygodni. Wizyty kontrole są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na odpowiednie regulowanie aparatu, a także na sprawdzenie stanu uzębienia i całej jamy ustnej.

Leczenie retencyjne

Po ściągnięciu stałego aparatu bardzo ważne jest to, aby kontynuować leczenie retencyjne. Pozwala ono na utrwalanie uprzednio osiągniętych wyników, a także zapobiega nawrotom poszczególnych wad. Często stosowane są zdejmowane płytki retencyjne, czy nawet stałe aparaty retencyjne. Aby cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem niekiedy warto poświęcić dłuższy czas na pełne leczenie. Bardzo istotne jest to, aby nie poddawać się w połowie, ponieważ nasze wysiłki mogą pójść na marne. Najlepszy Wrocław stomatolog można spotkać w gabinecie Omnident, gdzie na pierwszej wizycie ustalany jest dalszy plan działania.

Przed założeniem stałego aparatu bardzo ważne jest to, aby wyleczyć wszystkie zęby, usunąć z nich kamień, a także osad nazębny. Niektórzy pacjenci od pierwszej wizyty do założenia aparatu przechodzą długą drogę, która może trwać nawet kilka miesięcy.